Hologram Nedir? Ev yapımı hologram nasıl yapılır? Kolaylıkla yapabileceğiz ev yapımı hologramı bu makalede ele aldık. Heryerde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerden yapılıyor. Gelin bir göz atalım

Hologram Nedir?

Holograma bir objenin 3 boyutlu imajını sanal olarak oluşturma methodu diyebiliriz. Bu 3 boyut ise uzunluk, genişlik ve derinlik. Bir çok hologram çeşidi var. Ama eğitimde kullanacağımız hologramlar 2 adet: 2 boyutlu ve 3 boyutlu.

Hologram Nasıl Yapılır?

Bugün öğrendiğim hologram tarifi beni çok heyecanlandırdı ve hemen yazmam gerektiğini düşündüm. Bu yüzden kalemi, kağıdı ya da akıllı cihazınızı alın elinize tarifi veriyorum.
Malzemeler:

1. Mika diye tabir ettiğimiz saydam düz bir malzeme. Buna örnek olarak eski CD’lerimizin kapları olabilir.

2. Yapıştırıcı. Ben deneme amaçlı olarak bant kullandım. Ama silikon kullanmayı da deneyeceğim. Denedikten sonra görüşümü paylaşırım.

3. Akıllı telefon. Video oynatabilmesi yeterli.

Şimdi tarife gelelim:

İlk işimiz mikayı kesmek. Ama nasıl keseceğiz? Kısa kenarı 1 cm, uzun kenarı da 6 cm olmak üzere çiziyor ve yüksekliği de 3.5 cm olacak şekilde aşağıdaki görseldeki gibi bir yamuk kesiyoruz. Bu ölçüler telefon büyüklüğündeki bir cihaz için ideal.10′ büyüklüğündeki bir tablet için ölçüleri 2 katına çıkarabilirsiniz.

Bu kestiğimiz yamuklardan 4 tane olması gerekiyor. Böylece bu parçaları birbiriyle birleştirerek 3D görünümünü elde edeceğimiz ortamı yaratmış olacağız.

Kestiğimiz parçaların birleştirirken yaptığım örnekte bant kullandım. Ama daha düzgün görünmesi başka yapıştırıcıları da kullanabilirsiniz.  Parçalar birleştiğinde aşağıdaki resimdeki gibi bir piramit görünümü elde edeceksiniz.

Geldik son aşamaya. Görüntüyü nasıl elde ederiz?

Örnek çalışmalarınız için youtube’dan videolar bulabilirsiniz. Youtube arama kısmına ''Hologram video'' yazmanız yeterli

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları