İnsan hafızasının arttırılması ve beyinle ilgili yapılan çalışmalarda bilim insanlarının hayata geçirmeye çok yaklaştığı çipler sayesinde unutkanlık gibi sorunlar da tarihe karışacak. Güney Kaliforniya Üniversitesi sonuca oldukça yakın.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp alanındaki yeniliklerinde oldukça hızlandığı bir dönem yaşıyor olsak bile hala beyin ile ilgili hastalıkların tedavisinde çığır açan bir yenilik olmamış durumda.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde biyomedikal mühendisi olan Dr. Theodore Berger, bu durumu değiştirecek bir yeniliğe imza atabilir.

Beyne yerleştirilen bu küçük bir çip ile kısa süreli hafızayı da uzun süreli hafızaymış gibi saklayabilmeyi başaran Dr. Berger, testin hala deneme sürecinde olduğunu belirtmeyi de ihmal etmedi.

Fareler üzerinde başarılı sonuçlar veren çiplerin insan üzerindeki testlerine kısa sürede başlanacağı söyleniyor. Dr. Berger, bu çiplerin Alzheimer başta olmak üzere beyin kaynaklı hastalıklarının ilacı olacağını düşünüyor.

Ayrıca Dr. Berger, söz konusu çipin hasta olmayan insanlarda kullanıldığı takdirde ise hafızayı çok ciddi anlamda güçlendireceğini kanaatinde.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları