Frankestein operasyonu olarak bilinen ve tıp dünyasının büyük tepki gösterdiği kafa nakli operasyonu için tarih netleşti. Rus Valery Spiridonov, dünyada ilk kafa nakli yapılan kişi olmaya hazırlanıyor. Nakil gelecek yıl yapılacak.

Frankestein Operasyonu olarak bilinen ve tıp dünyasının büyük tepki gösterdiği "kafa nakli" operasyonu için tarih netleşti. Rus Valery Spiridonov, dünyada ilk kafa nakli yapılan kişi olmaya hazırlanıyor. Nakil gelecek yıl yapılacak.

Valery Spiridonov. Dünyada ilk defa kafa nakli yapılacak kişi o. Bu iddialı operasyonu İtalyan Cerrah Sergio Canavero gerçekleştirecek.

Ameliyatın en az 100 kişilik bir ekiple Çin veya Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılması ve bir gün içinde tamamlanması planlanıyor. 

İlk kafa ameliyatı nasıl yapılacak?

İlk kafa ameliyatı nasıl yapılacak?

İlk olarak yeni ölen bir insandan alınan kafa ve nakil yapılacak hastanın vücudu, beyin hücrelerinin ölmemesi için soğutulacak. Daha sonra alıcı ve vericinin boyunları kısmi olarak kesilecek.

Ardından ölen kişinin omuriliği dikkatli bir şekilde kesilerek alıcı hastanın vücuduna yerleştirilecek. Daha sonra polietilin glikol maddesi kullanılarak omuriliğin vücuda tam olarak oturması sağlanacak. Son aşamadaysa tüm damarlar ve sinirler vücuda bağlanacak.

Daha sonra nakil yapılan hasta, birkaç hafta boyunca komada tutulacak. Bu esnada omurilik vücuda iyice yerleşecek.

Spiridonov: Yaşam koşullarımı iyileştirmek istiyorum

Spiridonov: Yaşam koşullarımı iyileştirmek istiyorum

Kalıtsal bir kas hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyaye bağımlı yaşayan Rus Valery Spiridonov bu zorlu ve riskli ameliyatı olmayı kabul etti.

Gerekçesiyse ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşamak istemesi. Spiridonov, "Kendi yaşam koşullarımı iyileştirmeyi ve kendi kendime yetebilmeyi istiyorum" diyor.

Dr. Sergio Canavero: Ameliyat %90 başarılı oalcak

Dr. Sergio Canavero: Ameliyat %90 başarılı oalcak

Ameliyatı gerçekleştiricek olan Cerrah Sergio Canavero, operasyonun yüzde 90 başarılı olacağını iddia ediyor.

Ancak Canavero, bilim dünyasında büyük bir tartışma başlatmış durumda. Uzmanların bir bölümü, bu uygulamanın ütopik olduğunu söylüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları