Ülkemizde hayvanseverler genelde kedi, köpek ve kuş gibi daha bilindik hayvanları besliyor olsalar da dünya üzerinde alışıldık hayvanlar yerine tavuk besleyen insanlar da var. Fakat bu tavuklar oldukça süslü ve değerli tür tavuklar.

Ülkemizde hayvanseverler genelde kedi, köpek ve kuş gibi daha bilindik hayvanları besliyor olsalar da dünya üzerinde alışıldık hayvanlar yerine tavuk besleyen insanlar da var. Fakat bu tavuklar oldukça süslü ve değerli tür tavuklar. Öyleki bu tavukların güzelliklerine bakmaya doyamayacaksınız.

Hepsi birbirinden güzel, birbirinden asil ve özeller. Dünyanın farklı ülkelerinden güzellikleriyle görenleri kendisine hayran bırakan tavuk cinslerini listelemeye çalıştık.

1 - Onagadori

1 - Onagadori

Japon türü olan Onagadori, olgunlaşma süresince kuyruğu uzayantavuk cinslerine dahildir. Yirmi yıla kadar aşayabildikleri gibi kuyrukları bu sürede 14 metreye kadar uzayabilir.Kuyruklarının uzunluğu ile bilinen Onagadori tavuk türleri menşei Japonya olarak kabul edilse de bazı üreticiler Phoenix ırkı ile karıştırabilir.

2 - Ayam Cemani

2 - Ayam Cemani

Endonezya kökenli  tavuk türü olan Ayam Cemani genetik yapısında fazla pigment salgısı nedeniyle tamamen siyahtır. Java adasında bol miktarda bulunan Ayam Cemani tavuk cinsleri arasında Avrupa’ya Hollandalı yetiştiriciler tarafından ilk olarak getirilmiştir.

3 - Altın Benekli Wyandotte

3 - Altın Benekli Wyandotte

Altın Benekli Wyandotte tavuğu Amerika Birleşik Devletleri kökenli bir iri tavuk cinsi olup, yüksek yumurta ve et üretimi ile soğuk havalarda da devam eden yumurta verimiyle ünlüdür.

4 - Çıplak Boyunlu Tavuk

4 - Çıplak Boyunlu Tavuk

Transilvanya Çıplak Boyunlu tavuğunun; hindi ile tavuk melezi olduğu yönünde bir inanış vardır.

5 - Altın Polonya Tavuğu

5 - Altın Polonya Tavuğu

Altın Polonya tavuğu, kafasının üstündeki tüyleriyle ünlüdür.

6 - Serama

6 - Serama

Serama türleri ise süs tavuğu olarak kullanılır.

7 - Silkie Bantam

7 - Silkie Bantam

Çin kökenli Silkie Bantam türü, 5 tırnaklı olmasıyla bilinir. Diğer tavuklar 4 tırnaklıdır.

8 - Belçika Sakallı Tavuğu

8 - Belçika Sakallı Tavuğu

Belçika Sakallı Tavuğu ise sakal ve paça tüyleri ile bilinir.

9 - Favorella

9 - Favorella

10 - Sebright

10 - Sebright

Görüntüsünün güzelliği yanında Sebright türü, üretiminin zorluğu ile bilinen bir tavuk türüdür. Sebright tavuğu günümüzde bilinen en eski Britanya kökenli tavuk türü olup horozları bilinen horoz tipolojisinde olmayıp horozunu genellikle tavuklardan ayırmak zor olur. Ne klasik bir yumurta tavuğu nede etçil bir tavuk türü olmayıp temelde üretilmesinin zorluğu ile bilinirler.

11 - Brahma

11 - Brahma

Brahma tavuğu türleri ise en iri türlerdendir. Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olan bu tavuk türünün horozları 5,5 kg,tavukları ise 4,5 kg ağırlığa ulaşabilir. 1880-1930 yılları arasında Birleşik Devletlerin temel kümes hayvanı eti kaynağı olan bu tavuk cinsihaftada 4-5 yumurta verimine ulaşabilir.

12 - La Flèche

12 - La Flèche

La Flèche adlı bu Fransız türü ise v şekilli ibiği ile şeytan kafası olarak bilinir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları