Türkçesi Doğalcılık olan akım Realist yani Gerçekçi akım ile beraber gelen bir akımdır. Hatta bu bakımdan birçok araştırmacıya göre Natüralizm, Realizmin bir kolu olarak görülmeli ve ayrıca alınmamalıdır.

Türkçesi "Doğalcılık" olan akım Realist yani Gerçekçi akım ile beraber gelen bir akımdır. Hatta bu bakımdan birçok araştırmacıya göre Natüralizm, Realizmin bir kolu olarak görülmeli ve ayrıca alınmamalıdır. 

Natüralizm ya da doğalcılık; felsefe, sanat ve edebiyatta doğal Dünya'yı temel alan çeşitli akımlara verilen ortak ad. Bu akımların takipçilerine natüralist denir. Bunun yanı sıra doğa tarihi ile uğraşan bilim insanlarına da natüralist denir.

Edebiyatta ve sanatta natüralizm, doğayı detayları ile olduğu gibi yansıtmayı öngören akımların genel adıdır.

Felsefede natüralizm, her şeyin doğal varlıklardan, doğal nedenlerle oluştuğunu, doğaüstü varlıklara ve açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini savunan düşüncedir.

Ahlak felsefesinde natüralizm, ahlakî çıkarımların, ahlakî olmayan ifadelerden yapılabileceği teorisidir.

Evet, Natüralizmin Realizme göre büyük farkları yoktur ama onu Realizmden ayıran küçük noktalar vardır ki bu da Natüralizmi ayrı bir akım yapmamıza yetmektedir.

Natüralizm 1860’lı yıllarda yani 19.asrın ikinci yarısında ortaya çıkmıştır. Akımın roman alanında en önemli temsilcisi Emile Zola’dır. Emile Zola’nın sanat dünyasının ilhamını oluşturan Goncourt Kardeşler (Bu kişiler, ikiz kardeşlerdir ve romanlarını birlikte yazarlar) ise Natüralist akımın bir diğer önemli yazarıdır. Öykü alanında ise Guy de Maupassant Natüralizmin en önemli temsilcisidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları