Özellikle sosyal medyada çok fazla paylaşılan haberlerden bir tanesi de, Hac vazifesini gören hacı adaylarına, şeytan taşlama için gerekli olan taşların 7 tanesinin 3 dolardan satıldığı bilgisidir. Peki bu bilgi doğru mu? İşte cevabı!

Özellikle sosyal medyada çok fazla paylaşılan haberlerden bir tanesi de, Hac vazifesini gören hacı adaylarına, şeytan taşlama için gerekli olan taşların para ile satılması!

Paylaşılan habere göre Müzdelife'deki görevliler; hacı adaylarına, şeytan taşlama için gerekli olan 21 taşı, içerisinde 7'şer taş bulunan ve her biri 3 dolar olan 3 poşette toplam 9 dolara satıyorlar. Bu sayede sadece şeytan taşlama için gerekli olan taş satışından Suud yönetimi her Hac döneminde yaklaşık 135 milyon dolar kazanıyor.

Peki bu haber gerçeği ne kadar yansıtıyor?

Peki bu haber gerçeği ne kadar yansıtıyor? Müzdelife'de taş toplayan hacılar.

Aslında bu, gerçekleri yansıtmayan bir haber. Zira hacılara, şeytan taşlama için gerekli olan taşları Suudi görevlilerce parayla satılması ve Suudi Arabistan'ın bu yöntemle de para kazanıyor oluşu söz konusu değildir. Müzdelife'de hacılar, meydandaki taşlardan istedikleri kadarını hiçbir ücret ödemeden alabilmekteler. Yani yetkililerce böyle bir ticaretin yapılması durumu kesinlikle yok!

Peki bu taşlarla ilgili para kazancı sağlayan hiç mi kimse yok?

Bu sorunun cevabı ise maalesef var! Belki de bu gibi haberlerin çıkmış olmasına sebep olan bu kazanç sistemi ise şöyle:

Müzdelife'de hacılar yerde taş bulamadıklarında küçük kaya parçalarını daha da küçük parçalara ayırmak zorunda kalıyorlar. Bu oldukça bilinen bir durum olduğundan dolayı zaman zaman Suudi halkından birileri Müzdelife'ye giderek ellerinde çekiçleriyle oradaki taşları parçalayıp taş bulamayan hacılara satabiliyorlar.  Fakat bu öyle aşırı derecede çoklukla yaşanılan bir durum değil. Keza taş bulmakta zorlanan hacıların bu insanlardan taş alma zorunlulukları da yok. Biraz daha arayarak kendi taşlarını yine ücretsiz olarak bulabilme şansına sahipler.

Dolayısıyla bu haber için kesin bir dille "UYDURMA" diyebiliriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları