Suudi Arabşstan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen bir panelde, Suudi bilim adamları kadınların 'gerçekten' memeli oldukları ve bu nedenle deve ve keçi gibi diğer memeli türleriyle aynı haklara sahip olabilecekleri sonucuna vardılar.

World News Daily Report'da yer alan bir habere göre; Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen bir panelde, sadece erkeklerden oluşan Suudi bilim adamları kadınların "gerçekten memeli oldukları ve bu nedenle deve ve keçi gibi diğer memeli türleriyle aynı haklara sahip olabilecekleri" sonucuna vardılar.

Bilim adamlarınca alınan bu karar, bazı uzmanlar ve kadın hakları savunucuları tarafından "tarihi" olarak adlandırıldı.

Women’s Liberation Action Network (Kadının Özgürleşmesi Hareketi Ağı) konuşmacısı, Suudi Arabistan'da kadın hakları için büyük bir ileri adım olduğunu belirterek "Bu çok geç alınmış, önemsiz bir karar gibi görünebilir ama bölgedeki bütün kadınlar için gerçekten çok önemli bir durum. Bundan sonra kadınlar en azından diğer memelilerle aynı statüde sayılabilecekler. Bu çok güzel bir gelişme, çünkü kadınlar bundan önce bir eşya muamelesi görüyorlardı." dedi.

Amnesty International konuşmacısı Jillian Birch; son 50 yıldır devam eden kadın hakları hareketinin gözle görülür bir ilerleme kaydettiğini gösteren bu kararın, Suudi Arabistan'da şu anda mevcut tüm kanunları değiştirebileceğine inanıyor.

Panelde bilim adamları tarafından alınan bu karar, Suudi Arabistan'daki dini ve siyasi otoritelerin tamamından destek alamadı.

***

Erkekler için cenneti ancak şehitlikle müjdeleyen, ama aynı cenneti "anaların ayaklarının altındadır" diyerek kadını böylesine yücelten bir dindir İslam! Bu denli muhteşem bir dinin kanunları ile yönetildiği iddia edilen bir ülkede, kadının böylesi değersizleştirilmiş olması da akıl alır gibi değil! İslam öncesi cahiliye araplarının cehaletini halen yaşayan bu insanların; İslam'ın ve insanlığın ruhuna, ideolojisine ve kanunlarına ters düşerek, kadınların böylesine değersizleştirilmiş olmasının sadece kadınlara değil, İslam'ın kendisine de zulüm olduğuna dikkat çekilmek istenen bu hayali haber, dünya genelinde birçok haber sitesinde yayımlandı. Milyonlarca insan tarafından sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Haberin viral olmasının en büyük sebebi ise; Suudi Arabistan'ın, kadına en çok değer veren, kadını en çok yücelten İslam dinine bu denli ters bir şekilde, kadını değersizleştirmiş olmasıydı. Zira Suudi Arabistan'ın kadınlara karşı uyguladığı; İslam ile alakası olmayan, erkek merkezli keyfi kanunlarının, kadınlara zulüm ve İslam'a zarar vermekten başka bir şeye yaramadığı, Kur'an ve Sünnet merkezli İslam dinini yaşayan herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Öbür yandan Suudi Arabistan ve benzeri ülkelerde kadının gerçekten de bir eşya kadar değersiz olduğu da tüm insanlar tarafından bilinmekte. Buna itirazı olanlar açıp Suudi Arabistan'da kadınlara tanınan hakları araştırabilirler! Bu ülkede kadınlara seçme hakkı bile henüz geçen sene verildi!

Kadını bir eşya gibi gören önce insan sonra da Müslüman olamaz!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları