İkinci dünya savası sırasında İngiltere açıklarına inşa edilen deniz kalesi Fort...

İkinci dünya savası sırasında İngiltere açıklarına inşa edilen deniz kalesi Fort Rough o sıralar 3 mil olan İngiltere karasularının dışında bulunuyordu. 1967 yılında Roy Bates adlı amatör radyocu denizin üstündeki bu platform üzerinde bağımsızlığını ilan eder. 1968 yılında İngiliz donanması bir Fort Rough'a bir kaç atış yapınca Roy Bates mahkemeye gider. İngiliz mahkemeleri platformun İngiliz karasuları  dışında olması nedeniyle takipsizlik kararı verir. bu karar İngiliz yargı sisteminin yapısı acısından Sealand için tarihi bir önem taşıyacaktır.

1978 ylında Sealand'e konuk olan Alman vatandaşı  birkaç  kişi bir ihtilal ile Sealand'ı ele geçirir. Prens Bates, silahlı olduğu rivayet edilen bir saldırı ile Sealand'ı geri alır ve bu Alman vatandaşlarını savaş suçlusu olarak hapse koyar. Alman hükumeti, İngiliz hükumetine harekete geçmesi için bir nota çeker, ancak 1968 tarihli karar yüzünden İngiltere'nin eli kolu bağlıdır. Bunun üzerine Alman bir diplomat Sealand'a giderek bir fidye anlaşması imzalar. Prens Bates'e göre bu Sealand'ın Almanya tarafından de Facto tanınması anlamına gelmektedir. Zira Alman diplomat Alman devletini temsil ederek devletler arası bir anlaşmaya imza atmıştır. Sealand'ın hukuki durumu bugüne kadar bir tartışma konusu oluşturmakta...

Bu arada Prens Bates 70 yıllarda posta pulları, bugünlerde ise Havenco ile bir hosting merkezi olarak iyi para kazanmaktadır bu isten. İsterseniz yeterli paraya kendinize bir Sealad pasaportu bile alabilirsiniz.

Resmi internet sitesi : 

http://www.sealandgov.org/

Dipnot: Ayrıca Sealand Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini Türkiye'den sonra tanıyan , tanınmayan bir ülke olarak tarihe geçmiştir.

Ayrıca Kıbrıs ile Sealand arasında dostluk maçı düzenlenmiştir

KKTC ve Sealand Maçı

KKTC ve Sealand Maçı

Sealand Bayrağı ve Savaş Arması

Sealand Bayrağı ve Savaş Arması

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları