Soğan, sarımsak ve balığın sağlımıza faydaları saymakla bitmez. Yemeklere kattıkları lezzetler de cabası. Fakat elimizde bıraktığı ve çıkmak bilmeyen kokularıyla oldukça rahatsız edicidirler. Peki bu kokulardan nasıl kurtuluruz?

Soğan, sarımsak ve balığın sağlımıza faydaları saymakla bitmez. Soğan ve sarımsağın yemeklere kattıkları lezzetler ve balığın o muhteşem tadı da cabası. Fakat elimizde bıraktığı ve çıkmak bilmeyen kokularıyla oldukça rahatsız edicidirler. Peki bu kokulardan nasıl kurtuluruz?

Bunun için birçok farklı yöntem var elbette. Fakat evinizde, elinizin altında kolaylıkla bulunabilecek paslanmaz çelikten yapılmış herhangi bir şey ile de kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Evinde paslanmaz çelikten kaşık olmayan yoktur sanırım. Hatta bunu musluğunuzla bile yapabilirsiniz.

Paslanmaz çelik, sadece sarımsak değil, balık ve soğan kokularının giderilmesinde de oldukça etkili. Hatta öylesine etkili ki bu işi ticarete döküp, paslanmaz çelik sabun bile üretmişler :) Ama dediğim gibi evinizdeki paslanmaz çelikten yapılmış bir kaşık, hatta musluk bile işinizi görecektir.

Yapmanız gereken tek şey suyun altında koku gidene kadar elinizi paslanmaz çeliğe sürmeniz. Kokuya neden olan sülfür molekülleri çelikte bulunan moleküllerle bağ kurarak kokuyu elinizden metale aktaracak, sizde bu ağır kokudan kurtulacaksınız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları