Bir insan değerli olduğunu nasıl hisseder ? Aslında insan olarak değerli olduğumuzu hissetmek doğal bir duygudur. Değersizlikleştirilmek; insanın var olan alanından uzaklaşmasına, hüzünlenmesine, gelişimini durdurmasına, sessizleşmesine, öfkelenmesine, .

Değer çıtamızı yükseltmek için kaldıraç eylem kesinlikle “İLETİŞİM” öğretisidir. Eğer yaşamda değer görmeyi istiyorsanız,önce sizin değer göstermeniz gerekir.Yani başkalarına gösterdiğimiz her değer bize yol-su-elektrik olarak geri dönüyor aslında.

Peki nasıl Değer gösterilir ? Hep birlikte bakalım buna şimdi;

  •  Yaşamınızdaki büyük-küçük herkesi anlamak için dinleyin. Eleştirmeden, yargılamadan, görüşlerine saygı göstererek, akıl vermeden sadece dinlemede kalın.

  • Sevgiyi gerçekten yaşamınıza alın ve kullanın.

  •   Konuşma akışında konuştuğunuz kadar dinlemede kalmaya dikkat edin. Karşıdaki kişinin kendini rahat ve güvende hissetmesi için onaylayıcı cümleler ekleyin.“Evet, anlıyorum.” , “Elbette, böyledir.”,bazen de kafanızı hafifçe sallayın,bedeniniz ile ona dinlediğinizi hissettirin.

  •   O düşündüklerini ve hissettiklerini size anlatırken, kafanızdaki düşünceleri hemen ona aktarmayın. Ondaki düşünceleri dinleyin. Emin olun ki konuşmanın sonlarına doğru konu daha anlaşılır hale gelecektir. Anlamadığınız yerleri “Bunu daha çok açar mısın?” ya da “Bunu anlamadım” diyebilirsiniz. Bu onda değer duygusunu inanılmaz yükseltecektir.

  •   İnsanların farklı olduğunu kabul edin. Her insanın olaylara bakış şeklinin de doğada ki renkler gibi çok olduğunu sürekli kendinize hatırlatın.

  •   Konu hep aynı alanda dönüp dolaşıyorsa, yani aynı kelimeleri sürekli kullanıyorsa,  bu sizin içinde yorucu oluyorsa, konuyunun rotasını soru sorarak değiştirin.

  •   Aşamadığınız bir konu ise ve sizin sürekli hatalı olduğunuzu dile getiriyorsa, özür dilemenin şerefini önce siz yaşayın. Özür dilemek, bu dünya da yapılacak en bilge davranıştır. Karşıdaki kişi için özür dilediğiniz de siz kaybetmiş olmuyorsunuz. Aslında çok şey kazanıyorsunuz.  Çünkü özür dilemenin özünde “Ben bütün sorumluluğu alıyorum, sorunları çözmek için istekliyim, ben güçlüyüm, senin mutlu olman benim için önemli ve sana zeytin dalı uzatıyorum” yatmaktadır.

Benimde bu yazıyı yazmamın tek sebebi,okuyularıma çok değer vermek istememdir. Var olan alanlarında yer almak ve onların gözleri ile benim kelimelerimi buluşturma isteğimdir. Osho’nun da dediği gibi;

“Bir çiçeği seviyorsan bırak var olsun.

 Sevmek, sahip olmak ile ilgili değildir sevmek değer vermek ile ilgilidir.”

 

Sevgiyle,

Zeliha Dağhan

Yaşam Koçu ( Öğrenci&Kariyer Koçu ) 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları