Görmek, dokunmak kadar aslında yazmakta hissedilmesi gereken bir duygudur. Bunu geliştirmenin bir yöntemi de yazı eylemini harekete geçirmektir.

Yazı yazmak sadece bireylem değil aslında. Yazı yazmak duygularımızı ve düşüncelerimizi kelimeler ile fotoğraflandırma yöntemidir. Kelimelerin tıpkı renkler gibi yaşama güzel bir etkisi vardır. Bazı duygular siyahtır mesela, bazıları da kor kırmızıdır. Yazdığımız yazılarlarda tıpkı renkleri kullandığımız gibi kelimeleri kullanarak yaşama iz bırakmayı isteriz.

Mesela ben, kendimde hissettiğim duyguları zaman zaman kelimeler ile dile getirmeyi seviyorum ve bana inanılmaz iyi geliyor. 

İşte bir içses yazısı;

"İnsanları tanıdıkça yaşama daha endişesiz bakmayı öğrendim.Acıları yaşadıkça, yalnızlığın ne kadar değerli ve tadına varılmaz bir olgu olduğunu hissettim. Ölümü daha yaşamadım. Ölümlerin sadece tanığı oldum ve bu bana vazgeçmeyi öğretti. Bir insana, bir rütbeye, bir mesleğe, bir ünvana ya da kaybetmekten korktuğum ne ise ona bağlanmamanın ve onu Tanrısal bir noktaya koymamayı gayet güzel biliyorum artık. Çünkü gemide benim, rüzgarda benim, yolda benim. 

Gerisi sadece bir manzara ..."

 

Sizlerde yazının iyileştirici,geliştirici ve odaklanmaya yardım edici yönünü mutlaka kullanın. Öğrenmek için bir kalem, bir kağıt ve düşünmenizi sağlayacak bir ortam yeterlidir.

Kendi içinizdeki kelimeleri tıpkı bir nehir gibi kağıda akıtın. Akışta kalmayı sevin. Çünkü yaşam hep değişimleri ile hareket ediyor. Sizde bu değişimi kelimeleriniz ile var edin. Varolmanın tadını cümleleriniz de hissedin.

Paul Valery’nin dediği gibi

“ Yazmak Geleceği Görmektir.”

 

Sevgiyle,

Zeliha Dağhan

Yaşam Koçu

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları